Dům čp. 1806/23

O domě

Dům čp. 1806/23 se nachází v ulici Na Březince, ve velmi klidné lokalitě, přestože je jen 15 min chůze vzdálen od Smíchovského centra Anděl. V okolí domu je všechna potřebná vybavenost od obchodů s potravinami, přes restaurace, kavárny po venkovní sportoviště a parky nebo zimní stadion. Dopravně je místo obslouženo autobusem (Na Václavce, Santoška, 5 min chůze), metrem (Na Knížecí, 10 min chůze), tramvají (Anděl, 15 min chůze), vlakem (Smíchovské nádraží, 20 min chůze).

Ulice Na Březince leží ve vilové čtvrti vzniklé na přelomu 19. a 20. století. Své jméno získala podle zbořené usedlosti čp. 173, nazývané Březinka podle jednoho z majitelů Johana Felixe Březiny. (Tato historická usedlost ve skutečnosti stávala v ulici Na Václavce č. 38.)

Objekt čp. 1806/23 je třípatrový obytný dům s podkrovím, postavený v roce 1925. Po rekonstrukci je střecha, vytápění a hygienické zázemí, ostatní části domu jako jsou okna, dveře, kování nebo podlahy zůstaly zachované, dům proto neztratil charakter prvorepublikové stavby.

O projektu

Projekt bydlení na Březince si klade cíle s hlubší podstatou, než kterou by mohl nabízet povrchový pohled na prostředí bydlení. Podstata projektu vede obyvatele Březinky k tomu, aby dokázali vnímat povinnosti a spontánní spojení s prostředím, ve kterém se pohybují. Nabízený prostor totiž neznamená pouze fyzickou přítomnost ostatních lidí a "očividné" povinnosti týkající se údržby bytů a celého domu a tvorbu mezilidských vztahů s ostatními nájemníky. Prostor a život v něm má v jeho nájemnících probudit zodpovědnost, což znamená uvědomění si činů a přijetí jejich následků, ideálně nejen na Březince ale v prostředí globálním (celostátním i světovým) a do budoucna v průběhu celého života, protože osobní přístup jednotlivců má v životě zásadní váhu. Je zde vřele vítán každý nájemník, který si uvědomí možnosti, které mu Březinka nabízí (ať už ve formě společenských setkání, místností, zahrady aj.), a přijme za ně zodpovědnost (například ve formě organizace, naučení se spravování daného prostoru apod.). Pak bude hrdý na to, že mohl být součástí tohoto projektu, bydlení, komunity a že něčím přispěl, a zůstane za ním stopa, které si všichni podobně otevření obyvatelé všimnou a dokážou ji ocenit.

Je to vize i výzva zároveň. Takové je tu i bydlení. Není to kolej. Je to bydlení v bytech, s klady i zápory takového bydleni. Společné bydlení pro ty, kteří hledají a potřebují svobodu. Pro ty, kteří dokážou respektovat ostatní, komunikovat s nimi a dokážou zodpovídat sami za sebe. Nebo jsou ochotni se tomu učit.
Dům pro studenty v současné době disponuje 41 lůžky. Poskytuje požadované soukromí a těm, kteří o to stojí, nabízí prostory pro společná setkávání, posezení u nápojů lahodných i lahodnějších, nebo možnost promítání. Psaným pravidlem je dáno, že v domě se nekouří.